Kiekvienas norime gyventi šiltuose, jaukiuose ir taupiuose namuose. Deja, ne visuomet tai pavyksta įgyvendinti. Ne kiekvienas, pirkdamas namus ar juos statydamas pagalvoja apie tai, koks bus namo energetinis efektyvumas. Dažniausiai tai tampa svarbu ir aktualu pradėjus gyventi. Kaip elgtis, jeigu manote, kad Jūsų namo efektyvumas mažas ir norite situaciją pagerinti?

Kas yra energetinis efektyvumas?

Namo energetinis efektyvumas yra kriterijus, kuris nustato, kaip efektyviai name yra naudojama energija. Pavyzdžiui, priklausomai nuo to, kokios technologijos ir sprendimai buvo naudojami namo statyboje, priklauso tai, kaip ilgai jis viduje laiko šilumą. Kuo šiluma viduje laikoma blogiau, kuo daugiau yra energijos praradimo tiltų ir kuo daugiau reikia sąnaudų bei energijos namui apšildyti, tuo prastesnis yra jo energetinis efektyvumas.

Energetinis efektyvumas yra svarbu, nepaisant to, kokiuose namuose gyvenate. Jeigu norite, kad šildymu ir elektrai išleistumėte mažiau pinigų, namai greičiau sušiltų, juose nesikauptų drėgmė ir pelėsis, svarbu pasirūpinti tinkamu energetiniu namo efektyvumu.

Kaip sužinoti, koks yra pastato energetinis efektyvumas?

Labai dažnai pasitaiko, kad šeimininkai, gyvenantys savo namuose, nė nežino, kokiai energetinio efektyvumo klasei priklauso jų namas. Šiuo metu Lietuvoje išduodami statybos leidimai tik tokiems pastatams, kurie atitinka aukščiausios A+ arba A++ energetinio efektyvumo klasės reikalavimams. Tačiau jeigu Jūsų namas yra pastatytas anksčiau, arba jeigu namą ne statėte, o pirkote, gali būti, kad Jūsų gyvenamojo namo energetinio efektyvumo klasė bus mažesnė.

Dažniausiai apie tai liudija įvairūs signalai. Pavyzdžiui, jaučiate, kad šildymo sezonu iš namo greitai išeina šiluma arba patalpoms apšildyti reikia daug laiko ir kuro. Dažniausiai tai reiškia, kad namuose nėra tinkamai užtikrintas namo energetinis efektyvumas. Apie tai, kokia yra Jūsų namo energetinio efektyvumo klasė, galite sužinoti, jeigu turite tai įrodantį sertifikatą. Jeigu ne, galite kreiptis į įmonę, kuri atlieka energetinio efektyvumo vertinimą ir išduoda sertifikatą. Tuomet žinosite, kokiai klasei priskiriamas Jūsų namas ir ar reikalinga imtis kokių nors sprendimų.

Sprendimai energetiniam efektyvumui gerinti

• Atsinaujinantys šaltiniai. Namo energetinis efektyvumas didėja tuomet, kai šilumai išleidžiama mažiau sąnaudų. Todėl vienas geriausių būdų tai pasiekti yra įdarbinti atsinaujinančius išteklius. \jeigu manote, kad Jūsų namams reikėtų pagerinti energetinį efektyvumą, pasvarstykite apie sprendimus, kuriuos galima įgyvendinti namuose pasitelkus saulės energiją. Tai šiandien yra patrauklus ir greitai atsiperkantis sprendimas.

• Renovacija. Labai dažnai namo energetinis efektyvumas padidėja tuomet, kai atliekama jo renovacija. Gali būti, kad name buvo netinkamai atlikti apšildymo darbai, todėl atsiranda šilumos nutekėjimas arba šiluma per trumpai lieka viduje. Dažniausiai būtent renovacija padeda stipriai pagerinti pastato kokybę ir energetinį efektyvumą.

• Šiuolaikiški šildymo sprendimai. Namo energetinis efektyvumas padidės ir pritaikius papildomus sprendimus šildymui. Pavyzdžiui, taupiuose namuose dažniausiai įrengiamos šiuolaikiškos šildymo sistemos, tokios kaip oras oras. Jos padeda sutaupyti šildymui skiriamų išlaidų bei yra draugiškos gamtai. Pasidomėkite, kokie šiuolaikiški ir lengvai valdomi šildymo sprendimai galėtų būti įgyvendinti Jūsų namuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *